Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 sa intenzívne venuje verejným priestorom a ich spríjemňovaniu. Používa aktivity urbanistického trendu miestotvorby (placemaking). Miestotvorba je princíp vytvárania príjemných miest, ku ktorým si budujeme vzťah, namiesto anonymných mestských priestorov.
„Miestotvorné aktivity zahŕňajú aj umiestňovanie umeleckých inštalácií a zútulňovanie priestorov malými, dočasnými zásahmi. Takú funkciu má aj parklet. Ukazuje nám, ako inak by mohlo byť využité parkovacie miesto, ak by neslúžilo autám,“ vysvetľuje Lívia Gažová, manažérka projektov architektúry a verejného priestoru v tíme Trenčín 2026.
Rímsky odkaz aj príroda v meste
Prvý trenčiansky parklet vytvoril nórsky architektonický ateliér Rintala – Eggertsson, ktorý sa špecializuje na stavby z dreva. „Trenčiansky parklet nám môže pripomínať rímsky chrám alebo hustý les stromov. Jeho autor, architekt Sami Rintala, sa inšpiroval dedičstvom Trenčína, rímskym odkazom i krásnou prírodou v okolí mesta,“ hovorí Gažová.
Stavba parkletu prebiehala na mieste jeho osadenia, pred Galériou M. A. Bazovského na Palackého ulici v Trenčíne. Bol slávnostne otvorený počas podujatia Korzo Palackého, ktoré na jeden deň otvorilo Palackého ulicu pre ľudí a uzatvorilo pre autá. Parklet zostane na Palackého ulici počas leta 2024.