Daniela Krajčová - Za zábradlím

Daniela Krajčová - Za zábradlím

Dnes mala byť otvorená moja výstava "Za zábradlím" v Galérií P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Výstava sa zrealizuje v budúcnosti, ale s kurátorkou Janou Babušiakovou sme pripravili na dnes aspoň ukážku diel, ktoré na nej uvidíte.

Kurátorka: Jana Babušiaková

"Nosnou témou výstavy, ktorú by sme dnes otvorili v Galérii P.M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, bol pohyb detí vo verejnom priestore. Spoločné putovanie do galérie – mňa, ako bezdetnej kurátorky, autorky a jej dvoch detí pre mňa vtedy zásadne otvoril rozdiel vo vnímaní cesty medzi deťmi a dospelými. Zatiaľ čo dospelí sa zameriavali na budúci cieľ (ktorým môže byť napríklad galéria), deti prežívali túto cestu ako sled momentálnych zaujatí detailmi okolia. Situácia sa zrazu otočila – vírus detskú voľnosť obmedzil a nám dospelým vzal onen cieľ. Paradoxne nám tak vo vynútenom vzduchoprázdne otvoril možnosť vidieť verejný priestor azda i viac slobodne. „Za zábradlím“ mimo naučených línií môžeme (hoci osamote) zmeniť videnie nám známeho mestského priestoru podobne ako na alternatívny mapách Daniely Krajčovej. Cesta sa opäť môže stať naším cieľom.

Maľby na látkových pásoch (Konverzácie) zas zachytávajú mentálne svety mamičiek, prepojené (polo) verejnou komunikáciou na sieti a tzv. mamičkovských fórach. Ani sme sa nenazdali a sami sme sa zrazu ocitli v online svete, hľadajúc v ňom porozumenie, radu či odreagovanie v jednotvárnych dňoch domácej karantény. Súčasná situácia nám v mnohom otočila perspektívu a naplnila nás (snáď) pochopením – pohľady na odlišné životné okolnosti sa zrazu stali aj naším pohľadom. Poučení touto skúsenosťou nám i príbehy v dielach Daniely Krajčovej azda budú bližšie."

Kurátorka: Jana Babušiaková